Ekonomi

Akdeniz Meyve Sineği Zararlısı Aydın’da Mahsulleri Mahvetti

Türkiye’nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Aydın’da, Akdeniz meyve sineği zararlısı nedeniyle meyveler hasat edilemeden dökülmeye başladı. Çiftçiler, Akdeniz meyve sineği zararlısı nedeniyle bu yıl verim düşüklüğünün daha da azaldığını, alınan önlemlere rağmen zararın ciddi boyutlara ulaştığını belirtti.

Türkiye’de meyve ihracatında sorun oluşturan Akdeniz meyve sineği, birçok bölgede önemli ekonomik kayıplara neden olmaya başladı. Köşk Ziraat Odası Başkanı Levent Güler, ülke genelinde farklı illerdeki enstitülerin ortak çalışmalarına rağmen Akdeniz meyve sineği popülasyonunun hızla arttığını ve önümüzdeki dönem için önlem alınması gerektiğini belirtti.

Köşk Ziraat Odası Başkanı Levent Güler, özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu illerde üretilen tüm meyvelere zarar veren Akdeniz meyve sineğinin, narenciyelerde çürümeye ve olgunlaşma sırasında dökülmelere neden olduğunu belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bekliyoruz” dedi. Çiftçileri bu konuda bilgilendirmek ve gerekirse kolektif çabayı desteklemek.Bu yıl Aydın bölgemizde Akdeniz meyve sineği nedeniyle başta incir olmak üzere birçok meyve ciddi zarara uğradı.Bunda muhtemelen iklim değişikliklerinin de etkisi büyük. Ancak yetkililerin bir an önce çalışma takvimi belirlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda narenciyenin önemli bir kısmı yere düştü “Ağaçta kalanların değerli kısmı ise ekonomik değerini kaybetmiş durumda. Akdeniz meyve sineği zararlısına karşı önlem alınması gerektiğini” ifade ederek, nüfusu hızla artan Akdeniz meyve sineğine karşı acil önlem alınması gerektiğini sözlerine ekledi. – AYDIN

golmarmarahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu