Teknoloji

Hangi Telefondan Tweet Atıldığını Artık Göremeyeceksiniz

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da gerçek bir kişi olduğunuzu belirten en değerli simge olan mavi tikin herkese açılmasının akabinde 8 doları veren dolandırıcılar, hem SpaceX ve Nestle üzere şirketleri taklit ederek hakaret dolu tweetler atmış ve şirketlere milyonlarca dolar kaybettirmiş hem de kripto para dolandırıcılığı için bu şirketleri kullanmıştı.

Dün ise Elon Musk, ülkemizde bant genişliği daraltma uygulamasına ek olarak dünyanın pek çok yerinde Twitter’da yavaşlık olduğunu ve bunun 1000’den fazla makus RPC nedeniyle olduğunu belirtmişti. Bahis üzerinde çalıştıklarını belirten Elon Musk, kimi gereksiz özelliklerin de kaldırılacağını açıkladı.

Kullanıcıların hangi aygıtta tweet attığı bilinmeyecek

Bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada Musk, bugünden itibaren birtakım “mikro servislerin” kapatılacağını açıkladı. Aslında binlerce mikro servisin yalnızca %20’sinin Twitter’ın çalışması için kâfi olduğunu belirten Elon Musk, tweetlerin altında kullanıcıların hangi aygıttan paylaşım yaptıklarını belirten bilgi kutusunun da kaldırılacağını açıkladı.

Twitter Web Client”, “Twitter for iPhone” ve “Twitter for Android” üzere yazılar sayesinde kullanıcılar, paylaşım sahibinin hangi aygıttan tweet gönderdiği bilgisine erişebiliyordu. Bu kısım tıpkı vakitte sponsorlu paylaşımların “Sponsorlu” ibaresi sayesinde fark edilmesini de kolaylaştırıyordu.

Ancak bu sistem bilhassa dünya devi markaların kendilerini “rezil etmesiyle” tanınıyor. Samsung’un reklam tweetlerini iPhone üzerinden göndermesi ve ünlü oyuncu Gal Gadot’un Huawei reklamını iPhone üzerinden paylaşması gibi hususlar çoklukla Twitter kullanıcıları tarafından anında fark edilip alay konusu oluyordu. Bu özelliğin kaldırılmasından sonra ne yazık ki bu şekil şeyleri bilemeyeceğiz.

Öte yandan pek çok kullanıcı bunun reklam verenleri rahatlatacağı konusunda hemfikir. Lakin bu özelliğin kullanıcıları olumlu mu olumsuz mu etkileyeceği ise şimdi bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu