Haber

IŞİD lideri MİT tarafından ‘etkisizleştirildi’

TRT TürkYurt dışında yayın yapan bazı televizyon kanallarının ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi’nin MİT tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ın sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi’yi uzun süredir MİT’imiz takip ediyor. Bu şahıs, MİT’in 2015’te düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirildi. Dün Suriye’de hiçbir şey yapmadan mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“Böyle DEAŞ’ın başındakiler etkisiz hale gelince orada burada terör örgütlerinin başındakiler dünyayı ayağa kaldırıyorlar. İşte şimdi bir değil, iki değil, üç değil kaç kişiyi etkisiz hale getirdik. “PKK ile ilgili ne kadarını etkisiz hale getirdik” diyen Erdoğan, MİT’in AKP iktidarı döneminde “uluslararası operasyonlar yürüten ve uluslararası alanda terörle mücadele eden etkin bir örgüte dönüştüğünü” sözlerine ekledi.

Erdoğan, “MİT’in hem fiziki alan hem de uluslararası iletişim açısından çok geniş bir genişleme ağına sahip olduğunu” vurgulayan Erdoğan, “Örgütümüz, örneğin Amerikan ve Rus istihbarat birimlerinin toplantılarına da ev sahipliği yapacak kapasiteye ulaştı.”

Radikal İslamcı terör örgütü IŞİD, Kasım ayı sonunda liderleri Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldüğünü ve yeni liderlerinin Ebu Hüseyin el-Kureyşi olduğunu duyurdu.

DW,AFP / ET,JD

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu