Ekonomi

Vietnam, Japonya’yı En Büyük Ekonomik Ortağı Olarak Görüyor

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Vo Thi Anh Xuan, ülkesinin Japonya’yı en büyük ekonomik ortağı olarak gördüğünü söyledi.

Kyodo Haber ajansına konuşan Xuan, Japonya’nın Güneydoğu Asya ülkesine sağladığı kalkınma yardımlarını takdirle karşıladığını belirterek, söz konusu yardımın gelişmiş ülkelerin ülkeye yaptığı yardımlar arasında en büyüğü olduğuna dikkat çekti.

İki ülke arasındaki diplomatik çıkarların 50’nci yıldönümünde Vietnam-Japonya ilişkilerindeki hızlı gelişmeyi cumhurbaşkanlarının sık sık ziyaretlerine bağlayan Xuan, Japonya’nın her zaman ülkenin en büyük stratejik ortağı olduğunu belirtti.

Xuan, “İkili ekonomik işbirliği açısından Vietnam, Japonya’yı en büyük ekonomik ortağı olarak görüyor” dedi. söz konusu.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio, Mayıs 2022’de Hanoi’yi ziyaret etti ve Vietnamlı mevkidaşı Pham Minh Chinh ile bir görüşme yaptı.

Mayıs 2023’te Chinh, Chinh ile Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’ne gelmişti.

Hiroşima’daki toplantı sırasında Japonya, Vietnam’ın altyapı projelerini finanse etmek için yaklaşık 440 milyon dolarlık kalkınma yardımı sözü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu