Haber

Parti liderinin yarı çıplak ‘Nazi selamı’ fotoğrafı tartışmalara yol açtı

Finlandiya’da Sanna Marin’in istifasının ardından Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP) genel başkanlığına seçilen Antti Lindtman’ın 20 yıl önce çekilen görüntüleri tartışma yaratmıştı. Kamuya açık fotoğraflarda yarı çıplak Lindtman, arkadaşlarının yanında Nazi selamı verirken görülüyor.

‘HİÇBİR ZAMAN NAZİ SEMPATİSİ OLMADIM’

İlgili Makaleler

Lindtman’ın fotoğraflarıyla ilgili tartışmalar, yakın zamanda muhalefetteki SDP’nin genel lideri seçilmesinin ardından yeniden alevlendi. Sosyal medyada yaşanan tartışmalara ilişkin yeni bir açıklama yapmayan parti genel başkanının fotoğrafları geçtiğimiz aylarda da gündeme gelmişti. Lindtman, Ilta-Sanomat gazetesine şunları söyledi: “Ben asla bir Nazi sempatizanı olmadım. O zaman bile neo-Naziler görüşlerimi beğenmiyordu.”

EKONOMİ BAKANI istifa etti

Irkçı bir etkinlikte yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Finlandiya Ekonomi Bakanı Vilhelm Junnila, temmuz ayında istifasını sunmuştu. Junnila telaffuzlarının ‘şaka’ olduğunu iddia etti. ‘Afrikalı kadınların kürtajını desteklediği’ yönündeki ırkçı ve cinsiyetçi açıklamalarına değinen eski bakan, ‘nüfus artışına’ atıfta bulunarak telaffuzunu savundu: “Nüfusla, sürdürülebilir bir şekilde yoksullukla baş etmek ve refahı güçlendirmek son derece zordur. Ekonomik büyümeden daha hızlı büyüme.” (DIŞ HABER)

karliova-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu