Ekonomi

Türk bilim kadınları geleceği şekillendiriyor

Programın 20. yılında kapsamlı ve yenilikçi projeleriyle gelecek vadeden, ilham veren çalışmalarıyla bilimin gelişmesine katkı sağlayan genç ve yetenekli 4 bilim bayanı mükafata layık görüldü ve her biri, bilimsel araştırmalarında kullanmak üzere 120 bin TL dayanak almaya hak kazandı.

Dr. Burcu Bakır Güngör, dünyadaki en yaygın üçüncü kanser tipi olan kolorektal kanserin daha süratli teşhiş edilmesi ve bireye özel tedavi geliştirilmesi için çalışıyor. Dr. Güngör, geliştireceği model sayesinde CRC teşhisi için kullanılabilecek mikrobiyotayı en aza indirmeyi, münasebetiyle teşhis için gereken maliyeti ve vakti azaltmayı amaçlıyor.

Dr. Buse Cevatemre, prostat kanserinde kemoterapiye karşı gelişen direnci kırmak için çalışıyor. Dr. Buse Cevatemre “Kastrasyona Dirençli Prostat Kanserleri’nde BRPF Grubu Epigenetik Düzenleyicilerin Taksan Direncinin Kırılmasındaki Rolünün ve Moleküler Etki Mekanizmasının İncelenmesi” ismini verdiği çalışmasıyla bu direncin üstesinden nasıl geldiklerini araştırıyor.

Doç. Dr. Damla Eroğlu Pala, çok daha yüksek güce sahip ve daha uzun mühlet çalışabilen lityum-sülfür bataryalar geliştirmek için çalışıyor.

Doç. Dr. His Ağaoğulları projesiyle dünya bor rezervinin yaklaşık yüzde 75’ine sahip olan Türkiye’nin, ileri teknoloji bor eserlerinin kullanım potansiyelini ortaya çıkartıyor. Projeyle ülkemizin kendi kaynakları çok daha verimli hale gelecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu